Czym jest DDA/DDD?
Osoby, których dzieciństwo zostało naznaczone brakiem miłości i akceptacji rodziców, najczęściej ponoszą za to w dorosłym życiu ogromną cenę, ceną tą jest niezdolnośc do nawiazywania głębszych więzi z innymi ludźmi, opartych na wzajemnym zaufaniu i wsparciu. Osoby takie unikają nawiązywania głębszych relacji z otoczeniem lub ograniczają je do niezbędnego minimum.
Brak dobrych relacji z innymi powoduje, że odczuwamy w swoim życiu pewien rodzaj pustki, co w efekcie sprowadza się najzwyczajniej w świecie do niemożności bycia po prostu szczęśliwym. Przeradza się to w smutny paradoks, gdy okazuje się, że zgromadziliśmy wokół siebie wszystko co teoretycznie ma to szczęście zapewnić ale nie mamy z kim się tym cieszyć.
Bardzo często ta nieświadoma izolacja ma swoje źródło w doświadczeniach wyniesionych z domu, w którym jedno bądź oboje rodziców nadużywało alkoholu, narkotyków, leków, było uzależnione od hazardu, seksu lub stosowało przemoc werbalną, emocjonalną lub fizyczną może to też dotyczyć osób z rodzin rozbitych.
Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) oraz Dorosłe Dzieci pochodzące z rodzin Dysfunkcyjnych (DDD), bo o nich mowa, cierpią z powodu utrudnionego rozwoju w zaburzonym środowisku, a ślady tego, co przeżyły odciskają zazwyczaj trwałe piętno na ich dorosłym życiu.
DDA i DDD nie zostały sklasyfikowane jako choroba psychiczna, nie są także uzależnieniem. Stanowią natomiast zespół destrukcyjnych i autodestrukcyjnych zachowań, w zdiagnozowaniu którego niezbędna jest pomoc specjalisty.
Czy ten problem może dotyczyć Ciebie, czyli Syndrom DDA
Zapytaj siebie, czy:
- Boisz się konfliktu, utraty kontroli i wyrażania uczuć?
- Czujesz się odpowiedzialny za wszystkich i wszystko, co Cię otacza?
- Nie potrafisz odmawiać ?
- Żyjesz w poczuciu winy?
- Nie potrafisz się odprężyć i dobrze bawić?
- Źle się czujesz w towarzystwie?
- Jesteś dla siebie najbardziej srogim krytykiem?
- Często czujesz się bezradny i stawiasz się w roli ofiary?
- Masz obsesję na punkcie pracy, zakupów, punktualności, porządku, seksu, hazardu, alkoholu, religii, etc.?
- Masz tendencję do nawiązywania silnych relacji z osobami zranionymi lub cierpiącymi?
- Myślisz w kategoriach „czarne albo białe”, „teraz albo nigdy”?
- Odcinasz się od wspomnień z dzieciństwa ze względu na ból, jaki Ci sprawiają?
- Czujesz, że nie pasujesz do miejsc i ludzi, którzy Cię otaczają?
Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z pytań, zastanów się, czy nie warto przyjrzeć się swojej przeszłości i odnaleźć źródło takich zachowań. Zapraszamy.
Spotkania grupy terapeutycznej DDA/DDD odbywają się raz w tygodniu.
Grupa liczy 10 – 12 osób (zobacz poniżej „jak pracujemy” ).
Pojedyncza sesja trwa 180 min.
Koszt jednej sesji wynosi 140 zł. Terapia trwa około roku.
Jak pracujemy?
Każda z sesji w ramach terapii DDA/DDD odbywa się w grupie liczącej od 10 do 12 osób.
Pracujemy w ten sposób, ponieważ celem terapii grupowej oprócz zbudowania relacji terapeutycznej jest również zapewnienie uczestnikom interakcji.
To od nich bowiem zależy końcowy sukces we wprowadzaniu zmian w stosunkach interpersonalnych.
Zdefiniowanie niezbędnych zmian oraz ich skuteczna implementacja wymaga wspólnej pracy
nad stworzeniem solidnego fundamentu. Składają się na niego:
- nadzieja na zmianę i jej faktyczna potrzeba,
- poczucie jedności z powodu podobnych doświadczeń z dzieciństwa,
- empatia,
- zrozumienie i wsparcie okazywane innym uczestnikom i otrzymywane od nich.
Tak prowadzona terapia pozwala na dokonanie obserwacji i oceny własnych, głęboko zakorzenionych wzorców relacji interpersonalnych w neutralnym, bezpiecznym otoczeniu. Dzięki temu jej uczestnikom łatwiej jest uwolnić tłumione od dawna emocje i zrozumieć swoje aktualne oraz przeszłe relacje
z otoczeniem. Jest to niezwykle silne i często bolesne przeżycie. Mając to na uwadze pracujemy według następującego programu terapii:
Faza 1 – rozpoznanie problemów
Próbujemy zdefiniować problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie w otoczeniu. Budujemy wzajemne zaufanie pomiędzy terapeutą i członkami grupy. Tworzymy podstawy do prowadzenia trudnych, krępujących rozmów.
Faza 2 – wspomnienia z dzieciństwa
Analizujemy wcześniejsze doświadczenia i próbujemy określić mechanizmy panujące w rodzinie. Nazywamy i oswajamy przyczyn oraz skutki poszczególnych zachowań. Próbujemy zaakceptować wspomnienia z dzieciństwa. Rozpoczynamy prace nad odtworzeniem właściwej hierarchii wartości.
Faza 3 – uczucia
Analizujemy przyczyny i skutki indywidualnego poczucia wykluczenia i niedopasowania. Próbujemy zmierzyć się z przeświadczeniem o bezpowrotnej utracie dzieciństwa. Dążymy do konfrontacji
z fałszywymi wyobrażeniami na własny temat i innymi uczuciami stanowiącymi źródło poczucia krzywdy.
Faza 4 – sprawy bieżące
Wzbudzamy w sobie potrzebę wyrażania uczuć, w tym złości i żalu. Wzbudzamy odwagę
w definiowaniu i wypowiadaniu potrzeb i oczekiwań. Podejmujemy próbę realnego określenia celów
i możliwości dalszych działań.
Faza 5 – zaakceptowanie samego siebie
Rozpoczynamy prace nad zmianą obrazu samego siebie. Staramy się wyłapywać wszelkie przejawy negatywnych zachowań względem własnej osoby i poprzez ich analizę szukamy właściwych w danej sytuacji słów i reakcji. Budujemy poczucie własnej wartości.
Faza 6 – poszukiwanie nowej drogi
Staramy się wypracować nowy sposób postrzegania rzeczywistości. Dążymy do wyeliminowania bezwarunkowej konieczności walki ze wszystkim i wszystkimi. Tworzymy plan zmian, jakich stopniowo będziemy dokonywać w relacjach z otaczających nas światem.
Podstawowym celem terapii DDA/DDD jest zmiana negatywnych mechanizmów zachowań, charakterystycznych dla osób dorastających w rodzinach dysfunkcyjnych. Po jej zakończeniu osoby te, wolne od poczucia krzywdy, z większym poczuciem własnej wartości i lepszymi relacjami z bliskimi, będą mogły zacząć nowy rozdział w życiu. Rozdział, w którym otwarci na ludzi i świat zwiększą swoje szanse na pokonywanie codziennych problemów.
Terminy spotkań
Prowadzimy na stałe 3 grupy terapeutyczne dla osób z rodzin dysfunkcyjnych – DDA / DDD
- Poniedziałki w godzinach 18:00-21:00
- Czwartki w godzinach 18:00-21:00
- Piątki w godzinach 18:00-21:00
Z racji rodzaju prowadzonej terapii wszystkie grupy są grupami zamkniętymi tzn że nie można do nich dołączać w trakcie ich trwania.
Informacje o nowych naborach umieszczamy na bieżąco w ogłoszeniach na stronie głównej.